Gebelik Tanı

Hakkımda
7 Kasım 2017

Gebelik Tanısı

Gebelik tanı ve takibiGebeliğin bilinen en eski belirtisi anne adayının kusmasıdır. Bu durum gebeliğin erken dönemlerindeki kadınların en sık şikayet ettikleri konudur. Bazı gebeliklerde ise bulantı ve kusma olmamaktadır. Bu şikayetin olması şart değildir ve olmaması gebeliğin sağlıksız olduğunu göstermez. Erken gebelik haftalarında anne adaylarının vücutlarında hissettikleri bir başka değişiklik de göğüslerdeki gerginliktir. Ancak bunların hiçbiri gebeliğe dair kesin işaretler sayılmaz.

Gebeliğin en önemli belirtisi ise daha öncesinde adet gören bir kadının adet zamanının geçmesidir. Bu durumda akla ilk olarak gebelik gelmelidir. Eşler düzenli ve dikkatli bir aile planlaması yöntemi kullansa bile yine de gebelik riski vardır. Bu nedenle mutlaka gebelik ihtimali araştırılmalıdır. Ancak her adet görmeyen kadın gebe kalmıştır demek de yanlıştır. Çünkü adet görmemenin bir çok başka nedeni olabilir : stres, progesteron hormonu yüksekliği, polikistik over hastalığı, ileri derecede şişmanlık veya zayıflık gibi. Yine de adet görmesi kesilen üreme çağındaki bir kadında ilk şüphelenilecek durum gebeliktir.

Bir diğer durum ise halk arasında “üstüne görmek” diye adlandırılan kanamadır. Bu kanama aslında adet (regl, mens) kanaması değildir, hamileliğin başlangıcında gebeliğin rahim iç tabakasına yerleşmesinden kaynaklanan kanamadır ve buna implantasyon kanamasıdenir. Anne adayı gebeliğin başlangıcında hemen hemen adet dönemine denk gelen günlerde bu kanamayı farkeder ancak hamile olduğunu bilmediği için adet kanaması sanar. Hamile olduğunu ancak bir ay sonra yani gebelik iki aylık olduğunda adet görmeyince ancak fark eder.
Bu kanama adet kanaması olmadığından çoğu zaman miktarı ve rengi de normal adetten farklıdır ancak anne adayı bunu her zaman farketmeyebilir. Az miktardaki bu kanama zararsızdır, gebeliğe veya bebeğe zarar verecek bir durum değildir. Tek sakıncası anne adayı bu kanamadan dolayı adet gördüğünü sandığı için gebe kaldığını farketmez ve gebeliği farkedene kadar gebelik açısından zararlı ilaçlar v.b kullanabilir veya röntgene maruz kalabilir. Bu açıdan korunmayan ve gebelik planlayan kadınların dikkatli olmaları gerekir. Her gebelikte bu kanama meydana gelmez.

Gebelik TestiGebelik testi denildiğinde kadınların en çok başvurduğu yöntem idrar testidir. Eczanelerden alınan, çeşitli marka ve özelliklerde olan, yapılması kolay bu testler aslında doktorlar tarafından pek kullanılmaz çünkü bu testlerin güvenilirlikleri düşüktür. Ayrıca kullanım süreleri de sınırlıdır ve son kullanma tarihi geçmişse yanlış sonuç verecektir. Sadece idrar testine bakarak kesinlikle karar verilmez. Sonuçlar mutlaka kan testi ile teyit edilmeli ve bir kadın-doğum uzmanı tarafından değerlendirilmelidir.

Kan TestiKan testinde beta-hCG düzeyine bakılmaktadır. Farklı laboratuvarlar farklı değerler kullanabilir ancak genel olarak beta-hCG sonucu 5 mIU/ ml altında ise sonuç negatif, üstünde ise sonuç pozitif kabul edilir.İlerleyen zamanlarda beta-hCG düzeyinin belirli aralıklarla ölçümü gebeliğin durumu hakkında bilgi verecektir.

Şu mutlaka bilinmelidir ki, pozitif sonuç sadece kanda beta-hCG değerinin yükseldiğini gösterir ancak sağlıklı bir gebelik olduğunu garanti etmez. Mutlaka bir kadın-doğum uzmanının muayenesi ve gözetimi gereklidir. Aslında gebelik şüphesi olan her durumda ve mümkün olduğunca erken gebelik haftalarında doktora başvurulmalıdır. Çünkü bebeğin kalp atışlarının ve bebeğin bulunduğu yerin ultrasonografik olarak gösterilmesi gereklidir. Ek olarak anne adaylarının, erken dönemde kullanılması gereken vitaminler ve dikkat edilmesi gerekenler konusunda bilgilendirilmesi gerekmektedir.