WeCreativez WhatsApp Support
Tüp Bebek Tedavisi hakkında tüm merak ettiklerinizi anında bize ulaştırabilirsiniz.
Merhabalar, Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?

PRP Tedavisi ile Endometrium ve Yumurtalıkların Onarılması

Gebelik Tanı
4 Aralık 2017

PRP Tedavisi ile Endometrium ve Yumurtalıkların Onarılması

PRP Tedavisi adet döngüsü ve yumurta gelişiminin düzenlenerek onarılmasında uygulanan yeni bir yöntemdir.

Kişinin kendisinden alınan kanın;  büyük miktarlarda büyüme faktörleri barındıran; trombosit diye adlandırılan kan hücrelerinden zengin kısmı ile tedavi gerçekleştirilmektedir. Doku yenilenmesinde, hücrelerin aktivasyon ve yenilenmesinde  kişinin kendi kanında bulunan bu büyüme faktörleri çok büyük rol almaktadır. Hasarlı veya fonksiyonları azalmış dokulara , kişinin kendi kanından elde ettiğimiz PRP enjekte edildiğinde doku iyileşmesi ve yenilenmesi süreci tetiklenmektedir.

 

Kadın Hastalıklarında PRP Tedavisi

Günümüzde kronik endometrit ve rahim içi yapışıklıklar gibi hastalıkların zaten uygulamakta olduğumuz tedavilerine alternatif bir yöntem olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu hastalıklarda rahim içindeki iltihabi değişiklikler hem doğal yoldan gebelik oluşmasında, hem de tüp bebek tedavisinde embriyonun rahim içine yerleşmesine engel olmaktadır. Rahime PRP enjekte edilmesi, iltihabi sürecin düzeltilmesinde ve endometriumun sağlıklı bir şekilde yeniden gelişmesine sebebiyet vererek embriyonun rahim içine yerleşmesine yardımcı olmaktadır.

Ovarian yetmezlikte ve menapoz öncesi ve menapozdan sonraki erken dönemlerde PRP Tedavisi ovarian yenilenmeyi tetiklemektedir. Erken yaşta ortaya çıkan yumurtalık yetmezliğinde, erken menopozda veya menopozda yumurtalıklara PRP enjeksiyonu ile yumurtalık yenilenmesi olup adet döngüsü ve yumurta gelişimi ortaya çıkabilmektedir. Bu yöntem ile ileri yaşta annelik veya yumurtalık yetmezliği gibi durumlara yardım edilebilir. Ancak Ovarian PRP Tedavisinin kesinlikle yardımla üreme tekniği olmayıp ancak seçilmiş olgularda adet döngüsü ve yumurtalıkta yumurtlama süreçlerinin onarımında yardımcı olabilecek bir metod olduğu unutulmamalıdır.

 

Kadın Hastalıkları Yönünden Hangi Durumlarda PRP Tedavisi Yapılabilir?

 

  • Kronik Endometritis, Asherman Sendromu gibi rahim içi yapışıklık ve iltihabi hastalıklar
  • Endometrial Kalınlıkta azalma ile seyreden ve istenilen rahim içi kalınlık seviyesine ulaşılamayan ve buna bağlı başarılı embriyo transferi olmayan olgular
  • Yumurtalık rezervinde azalma
  • Erken Menopoz
  • Tekrarlayan Tüp Bebek başarısızlığı